Πέρασε στους «16» του Barcelona Open ο Τσιτσιπάς

Πέρασε στους «16» του Barcelona Open ο Τσιτσιπάς 17/04/2024
ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ

Με κεκτημένη ταχύτητα από την κατάκτηση του Open στο Μόντε Κάρλο, ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε 6-4, 7-5 του Σεμπάστιαν Όφνερ σε 96 λεπτά και προκρίθηκε στους «16» του Barcelona Open.

Αυτή ήταν η έβδομη σερί νίκη του. O 25χρονος Έλληνας τενίστας (Νο 7 στον κόσμο) έκανε το μπρέικ στο κατάλληλο σημείο και πήρε το πρώτο σετ με 6-4.

Στο δεύτερο, ο 28χρονος Αυστριακός (Νο 43) κατάφερε με τρία σερί γκέιμ να βρεθεί στο 5-3, ωστόσο ο «Στεφ» αντέδρασε υποδειγματικά και κέρδισε και αυτό το σετ με 7-5 κατακτώντας τη νίκη.

Αντίπαλός του την Πέμπτη με φόντο τα ημιτελικά θα είναι ο... γηπεδούχος Αλμπέρτο Καρμπάγες Μπαένα (Ισπανία, Νο 72), που απέκλεισε τον Ιταλό Μουζέτι με 7-6 και 6-4. H αναμέτρηση θα αρχίσει περίπου στις 19:00.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ: filathlos.gr