Η Ζαλγκίρις νίκησε την Αρμάνι και ελπίζει για τα Play In της Εuroleague

Η Ζαλγκίρις νίκησε την Αρμάνι και ελπίζει για τα Play In της Εuroleague 28/03/2024
Ζαλγκίρις-Αρμάνι

Η Ζαλγκίρις υπέταξε με 87-73 την Αρμάνι Μιλάνο εντός έδρας και συνεχίζει να ελπίζει για τα Play In της Euroleague.

Από τα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες έθεσαν τον ρυθμό που θα ακολουθούσαν μέσα στη διάρκεια του αγώνα Στο 5:31 το σκορ ήταν στο 10-7, ενώ η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 17-14 υπέρ της Αρμάνι.

Οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να διατηρήσουν το προβάδισμα έστω και οριακά στο πρώτο ημίχρονο του δεύτερου δεκαλέπτου (28-25, 15:11) και πήγαν μάλιστα στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου μπροστά στο σκορ με 37-35.

Οι παίκτες επέστρεψαν στο παρκέ για την επανέναρξη και η Ζαλγκίρις φάνηκε ότι ήταν αποφασισμένη να μην μείνει πίσω στο σκορ. Ο Κίναν Έβανς έδωσε μετά από ώρα εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του με 41-39. Μάλιστα οι γηπεδούχοι από εκείνη τη στιγμή και ύστερα απέκτησαν το πάνω χέρι και κατάφεραν να ολοκληρώσουν την τρίτη περίοδο έχοντας κρατήσει σταθερά τα «ηνία» με 59-54.

Με τους γηπεδούχους να μπαίνουν στο τέταρτο δεκάλεπτο με τον ίδιο τρόπο όπως και με αυτόν που σταμάτησαν, το ματς άρχισε να γέρνει υπέρ της ομάδας από τη Λιθουανία, με τον ιταλικό σύλλογο να δείχνει κάποια... σημάδια ζωής. Στο 35' το σκορ ήταν στο 72-65, με ένα τάιμ άουρ να διακόπτει την ροή του παιχνιδιού.

Ο Νέιπιερ ευστόχησε σε σουτ 3 πόντων για το 72-68 αλλά η απάντηση ήταν σχεδόν άμεση από την Ζαλγκίρις, η οποία μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα έφτασε ξανά στο +10 (78-68, 37'), με τον Ετόρε Μεσίνα να καλεί νέο τάιμ άουτ.

Η εικόνα του ματς ωστόσο δεν άλλαξε και με αυτόν τον τρόπο, οι παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι πανηγύρισαν τη μεγάλη νίκη με 87-73.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 35-37, 59-54, 87-73